23
مرداد

چرا آمار آتش سوزی در بهار و تابستان بیشتر از بقیه سال است؟

آتش‌سوزی یک واحد مسکونی در الهیه
آتش سوزی و انفجار کارگاه شارژ سیلندرهای گاز مایع
توضیح موزه سینمای ایران درباره خبرآتش‌سوزی
علت آتش سوزی پالایشگاه تهران
آتش سوزی در جوار میدان نقش جهان/ بالابر بارکش ترمینال صفه سقوط کرد
تصاویری هولناک از گسترش آتش‌سوزی در شرکت بهنوش
انفجار شدید در کارخانه فـولاد زرنـد
و ……

اینها تنها بخشی از خبرهایی بود که در چند ماه گذشته در مورد آتش و آتش سوزی تیتر زده شده است، اما سوال اینجاست چرا تعداد آتش سوزی ها در انتهای بهار و ابتدا تابستان تا این اندازه زیاد می شود؟

پاسخ کوتاه و کامل سوال فوق را می توان به این صورت جواب داد که سه دلیل اصلی برای این سوال می توان در نظر گرفت :
1- گرم شدن هوا و استفاده از سیستم های خنک کننده با مصرف برق بالا
2- عدم جدی گرفتن خطر آتش سوزی از طرف مردم در این بازه زمانی
3- عدم استفاده از تکنولوژی های روز دنیا جهت کشف و اعلام و اطفاءحریق در طول سال.

در توضیح موارد فوق باید عنوان نمود که هر ساله با توجه به موقعیت و اقلیم آب و هوایی کشور عزیزمان ایران شروع فصل گرما از اواخر بهار تا انتهای تابستان می باشد و با توجه به تغییر آب و هوایی و همچنین گزارشات وزارت نیرو مبنی بر افزایش ناگهانی برق می توان به این نتیجه رسید که: دستگاه های خنک کننده در این بازه زمانی بسیار پر کاربرد خواهند بود.

مصرف برق به معنی افزایش احتمال آتش سوزی در کابل های انتقال نیرو ( چه داخل واحد و چه خارج از آن) می باشد . پر واضح است که این خطر به عنوان یک خطر بلقوه در تمامی مجموعه ها و به تناسب مصرف برق جاری است ، در کنار این مورد ارائه این آمار خالی از لطف نیست که به گفته سازمان آتش نشانی استان تهران بیش از 70 درصد از حریق ها در منازل 12 در صد در ادارات و مناطق تجاری و تفریحی و تنها 8 درصد در مناطق صنعتی اتفاق می افتد.

حال با توجه به موارد عنوان شده این نکته را نیز در نظر داشته باشید که از نظر وسعت ( مطابق با گزارش سازمان) کمتر از 43.7 درصد تهران با استفاده از سیستم های اعلام و اطفاء حریق پوشش داده شده است و حال انکه نحوه عملکرد سیستم در این مناطق نیز بعضا دارای اختلال و عدم کارایی لازم می‌باشد ( اتفاقی که در بیمارستان سینا اطهر تهران افتاد به دلیل خاموش بودن سیستم اعلام حریق بود ).

پس نتیجه می گیریم :
1- با توجه به شروع فصل گرما هوشیار تر باشیم
2- ساختمان خود را با هر نوع کار بری به سیستم اعلام و اطفاء حریق مجهز کنیم
3- همیشه این سیستم ها را به روز و آماده به کار داشته باشیم.

در همین راستا و با توجه به نیاز موجود در کشور، شرکت تک لاد توانست به عنوان یکی از اولین شرکت ها در ایران، سیستم های اعلام و اطفاء حریق را با توجه به ظوابط سازمان آتشنشانی و همچنین استاندارد NFPA طراحی و نصب و اجرا و راه اندازی و سرویس و نگهداری نماید تا با استفاده از تکنولوژی روز دنیا امنیت و آرامش را به هم میهنان خود هدیه دهد.