23
مرداد

بیمارستان های بزرگ کشور از چه سیستم اعلام حریق هوشمندی استفاده می کنند؟

بیمارستان 1000 تختخوابی دکترشریعتی 2 یکی از بزرگترین و مجهزترین بیمارستان های ایران با مساحت 128.153 متر مربع و با بهره گیری از استانداردهای مجموعه کتب “استاندارد برنامه ریزی و طراحی بیمارستان ایمن” در غرب تهران، در مراحل پایانی ساخت و بهره برداری می باشد که به لحاظ وسعت و عملکرد و حوزه تحت پوشش ، یک بیمارستان کشوری به حساب می آید.

شرکت تک لاد با بهره گیری از دانش فنی نیروهای متخصص خود و آخرین تکنولوژیهای به روز دنیا ، به عنوان پیمانکار منتخب جهت بازبینی طراحی ها ، تامین تجهیزات ، نصب و راه اندازی تجهیزات اعلام حریق در این پروژه ، همکاری دارد . این پروژه شامل 10.000 تجهیز نصب شده بر روی 100 لوپ می باشد . همچنین ارتباط لحظه ای با سیستم BMS و پکیج گرافیکی جهت نمایش اطلاعات اعلام حریق به صورت گرافیکی در این پروژه توسط شرکت تک لاد ، راه اندازی می گردد.

سیستم اعلام حریق منتخب این پروژه برند Argus ایتالیا می باشد که بر روی 25 دستگاه مرکز کنترل 4 لوپ مدل Syncro ساخت شرکت Kentec ، راه اندازی و بهره برداری خواهد شد.
درپروژه بیمارستان شریعتی 2 ، تعداد 9.500 قطعه شامل دتکتورهای دودی ، حرارتی ، ترکیبی و آژیر دار ، شستی های خروج با قابلیت reset شدن و آژیر و آژیرفلاشر ترکیبی آدرس پذیر هوشمند از سری Altair جهت سیستم اعلام حریق طراحی و استفاده گردیده است.

با توجه به مساحت زیربنا و حساسیت پروژه و کاربری آن ، لزوم تدوین و پیاده سازی سناریوی حریق مناسب جهت تعریف رفتار سیستم اعلام حریق در هنگام اضطرار و ارتباط آن با سایر سیستم ها ، پیش بینی شده که در این راستا 450 عدد اینترفیس جهت صدور فرامین یا دریافت اطلاعات ، طراحی و اجرا شده است . همچنین جهت برقراری ارتباط نرم افزاری با سیستم BMS موجود ، برنامه Visulinx با پروتکل ارتباطی BACnet ، توسط شرکت تک لاد بهره برداری و راه اندازی خواهد شد.

همچنین با توجه به وسعت و تعدد فضاها ، نرم افزار گرافیکی Ockular Syncro پیاده سازی و اجرا می گردد . نرم افزار های گرافیکی ، با ایجاد محیط گرافیکی مطلوب از فضاهای موجود و نمایش اطلاعات سیستم اعلام حریق در فضاها ، امکان کنترل بیشتر تمامی بخش های فعال اعلام حریق ، و نمایش همزمان کارکرد و وضعیت اعلام حریق را برای کاربر فراهم می سازد.

سیستم اعلام حریق بیمارستان بزرگ