20
آذر

چالش راه اندازی سیستم اعلام حریق در یکی از مهمترین مراکز بهره برداری خطوط گاز

سیستم اعلام حریق پروژه مرکز انتقال خطوط لوله گاز کرمان واقع در ۳۰ کیلومتری شهر کرمان با یک مرکز کنترل آدرس پذیر دو لوپ kentec مجهز گردیده است. این مرکز مشتمل بر فضاهای ساختمان اداری، سوله ماشین آلات، کارگاه، مهمانسرا و موتورخانه و سایر فضاهای عمومی می باشد. در فضا های عمومی و اداری و اقامتی از دتکتورهای حرارتی و دودی مطابق استاندارد و نظر طراح نصب و راه اندازی شده است. همچنین با توجه به حساسیت و نوع کاربری در برخی از سوله ها از دتکتورهای شعله (flame) به همراه زون ماژول آدرس پذیر برای پوشش دهی کامل بر اساس طرح، نصب و اجرا گردیده است.

لازم به ذکر است دتکتورهای تشخیص نشت گاز شهری در موتورخانه و آشپزخانه صنعتی نیز به همراه اینترفیس ورودی در مدار می باشد. قابل ذکر است با توجه به حضور افسر حراست در قسمت مانیتورینگ مجتمع در سناریوی تعریف شده آژیر این قسمت بعنوان مستر تعریف شده است.

چالش ابتدایی مربوط به نوع کابل و شرایط اجرایی آن میباشد. کابل تهیه شده از سوی پروژه از نوع مرغوب نبوده و با توجه به شرایط اجرایی نامناسب (محیط بیابانی و وجود حیوان جونده مانند موش در منطقه و اجرای پول باکس بعلت طولانی بودن مسیر و عدم استفاده از پوشش مناسب کابل ها در معرض آسیب) همانطور که در تصویر 1 مشاهده می نمایید در محل پول باکسها دچار جویدگی توسط موش گردیده است که پس از بررسی توسط کارشناسان فنی راه اندازی، سیستم عیب یابی شده و سپس توسط پیمانکار مربوطه رفع اشکال گردید.

تصویر 1- نمونه محل جویدگی کابل اعلام حریق در پول باکس ها

تصویر 2- تصویر سایت و سوله ماشین آلات

چالش مهم دیگر استفاده از دتکتور شعله در محل استقرار ماشین آلات راه سازی بوده است. به این ترتیب که به علت ابعاد بزرگ سوله و ارتفاع بلند آن ( تصویر 2 ) امکان استفاده از دتکتور نقطه ای نبوده همچنین با توجه به گرد و خاک منطقه و داخل سوله و دود خروجی از ماشین آلات استفاده از بیم دتکتور نیز پیشنهاد نگردیده است. با توجه به موارد ذکر شده و اهمیت کشف شعله در لحظات اولیه مطابق طرح از دتکتور شعله استفاده نصب و راه اندازی شده است.